Pokalbių konsultanto funkcionalumo veikimui reikalingi pasirenkami (rinkodaros) slapukai, žr. „Slapukų nustatymai“

PVM lengvatos panaikinimas. Ką svarbu žinoti?

Įgyvendinant Europos Sąjungos Tarybos priimtas taisykles, nuo 2021 m. liepos 1 d. ne ES šalyse įsigytos prekės turi būti deklaruotos muitinėje, už jas reikia sumokėti importo PVM bei kitus susijusius mokesčius. 

Atkreipiame dėmesį – deklaruoti būtina ir visas nekomercines prekes (dovanas), atvykusias iš ne ES šalių. Plačiau apie dovanų deklaravimą specialiame puslapyje.
 

Svarbu: nuo kovo 1 d. pasikeitė siuntų deklaravimo per Lietuvos paštą tarifai.
Daugiau informacijos rasite ČIA.


Galimi deklaravimo būdai ir taikomi mokesčiai: 

Deklaravimo schema 2

Preliminari mokesčių skaičiuoklė

Ši skaičiuoklė skirta apskaičiuoti mažos vertės (iki 150 Eur) siuntų mokesčius, kurie apmokami Lietuvoje.

 

*Tais atvejais, kai importo mokesčiai skaičiuojami siuntai atvykus į Lietuvą, taikoma LR muitinės administruojamų mokesčių mokėjimo tvarka ir mokesčių sumos gali keistis, taikant muitinės apvalinimo taisykles.
 

Į ką svarbu atkreipti dėmesį deklaruojant siuntas?

Kaip apmokėti mokesčius savitarnoje?

Pasirinkus deklaravimą per Lietuvos paštą, visus mokesčius reikia apmokėti per Lietuvos pašto savitarną. Renkantis savarankišką deklaravimo būdą, per Lietuvos pašto savitarną reikės sumokėti siuntos administravimo mokestį.  
 

Norint apmokėti mokesčius, reikia atlikti kelis žingsnius: 

 • jeigu esate naujas Lietuvos pašto savitarnos vartotojas – prisiregistruokite. Jeigu jau turite savo paskyrą, prisijunkite; 

 • prisijungę pasirinkite skiltį „Importo mokesčiai“; 

 • pridėkite siuntą suvesdami gautos siuntos numerį; 

 • apmokėkite pasirinkdami jums tinkamiausią apmokėjimo būdą.
   

Vaizdo įrašas, kuriame rasite apmokėjimo pavyzdį:


Vaizdo įrašas, kaip prisijungti prie Lietuvos pašto savitarnos:

Dažniausiai užduodami klausimai SIUNTŲ DEKLARAVIMO BŪDAI

1. Kai mokesčiai apmokėti pirkimo metu

Galimybę apmokėti importo mokesčius pirkimo metu suteikia pačios el. parduotuvės. Jeigu toks funkcionalumas integruotas, importo mokesčius galima sumokėti pirkimo metu – jokie papildomi mokesčiai siuntai atvykus nebus taikomi.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad prekės deklaravimo prievolė muitinėje vis tiek lieka. Siuntai atvykus tuo automatiškai pasirūpina Lietuvos paštas – gavėjui nieko papildomai daryti nereikia (išskyrus atvejus, kai per klaidą siunta atkeliauja be reikalingų duomenų – tuomet taikoma įprasta deklaravimo procedūra. Daugiau informacijos dalyje apie duomenų deklaracijai pateikimą bei mokesčių apmokėjimą).

2. Savarankiškas deklaravimas

Jeigu PVM nėra apmokėtas pirkimo metu, siuntai atvykus galima pasirinkti savarankišką deklaravimą.

Deklaruoti savarankiškai reiškia tai daryti pačiam per LR muitinės sistemą arba rinktis kitą tarpininką (ne Lietuvos paštą).

Norint deklaruoti šiuo būdu, siuntai atvykus post.lt/siuntu-deklaravimas reikia pasirinkti savarankišką deklaravimo būdą ir taip atsisakyti Lietuvos pašto paslaugų. Tuomet importo mokesčiai tiesiogiai mokami LR muitinei arba per pasirinktą tarpininką.

Atkreipiamas dėmesys, kad Lietuvos paštas taip pat taikys 2 Eur siuntos administravimo mokestį (jį reikės apmokėti per Lietuvos pašto savitarną, tik tada siunta bus perduota pristatymui).

LR muitinės klipas apie deklaravimą per jų specialią sistemą:

Svarbu: jeigu per siuntos saugojimo laiką (14 dienų) nebus gauta deklaravimui reikalinga informacija, siunta bus grąžinta į siuntimo šalį.

3. Per Lietuvos paštą

Jeigu PVM nėra apmokėtas pirkimo metu, siuntai atvykus galima pasirinkti deklaruoti per Lietuvos paštą.

Šiuo atveju post.lt/siuntu-deklaravimas reikia pasirinkti, kad deklaruosite per Lietuvos paštą ir pateikti reikalingus duomenis, tuomet tolimesniu deklaravimo procesu pasirūpins Lietuvos paštas.

Visi importo mokesčiai, taip pat Lietuvos pašto tarpininkavimo mokestis (kai siuntos vertė iki 150 Eur – 6,99 Eur, kai siuntos vertė didesnė nei 150 Eur – 30 Eur), mokami per Lietuvos pašto savitarną.

Svarbu: jeigu per siuntos saugojimo laiką (14 dienų) nebus gauta deklaravimui reikalinga informacija, siunta bus grąžinta į siuntimo šalį.MOKESČIŲ TAIKYMAS

Kokie mokesčiai taikomi siuntoms? 

Nuo 2021 m. liepos 1 d. apmokestinamos visos iš ne ES šalių atvykusios siuntos.

Mokesčiai susideda iš kelių dalių.

Importo mokesčiai (taikomi visada):

 • importo PVM (21 proc. nuo siuntos ir jos siuntimo išlaidų vertės);
 • kai prekės vertė siuntoje viršija 150 Eur, taikomas muitas (tai yra procentinė dalis, skaičiuojama nuo prekės vertės; muito dydis priklauso nuo prekės pobūdžio ir klasifikavimo. Daugiau informacijos apie muito mokestį čia).
   

Papildomi mokesčiai (priklauso nuo pasirinkto siuntos deklaravimo ir apmokėjimo būdo):

 • tarpininkavimo mokestis, jeigu deklaruojama per tarpininką (kiekvienas tarpininkas nustato savo įkainį, galutinė mokesčių suma priklausys nuo to, kokį tarpininką pasirinksite);
 • siuntos administravimo mokestis.  


Mokesčiai taikomi visoms siuntoms iš ne ES šalių, išskyrus dovanas, kurių vertė iki 45 Eur. Nepaisanr to, visas siuntas iš ne ES šalių reikia deklaruoti.

Lietuvos paštas taiko šiuos tarpininkavimo įkainius*:

 • mažos vertės siuntoms, kai jų vertė neviršyja 150 Eur, taikomas 6,99 Eur tarpininkavimo mokestis;
 • kai siuntos vertė didesnė nei 150 Eur, taikomas 30 Eur tarpininkavimo mokestis. 

Tais atvejais, kai klientas prašo pataisyti deklaraciją ar perskaičiuoti mokesčius jau po to, kai deklaracija buvo pateikta LR muitinei, ar informaciją reikia tikslinti, Lietuvos paštas papildomai taiko 10 Eur deklaracijos koregavimo mokestį


Siuntoms, kurios bus deklaruojamos ne per Lietuvos paštą, taikomas siuntos administravimo mokestis 2 Eur. Jis skirtas padengti siuntos saugojimo, apdorojimo ir informacijos perdavimo muitinei sąnaudas.
 

*Lietuvos pašto tarpininkavimo tarifai keitėsi 2022 m. kovo 1 d. Daugiau informacijos apie tarifų pasikeitimą galima rasti čia

Kada gali būti pildoma mažos vertės siuntų deklaracija?

Mažos vertės siuntų deklaracija gali būti pildoma, kai vienoje siuntoje siunčiamų prekių vertė  neviršija 150 Eur ir siuntoje nėra akcizinių, draudžiamų ar ribojamų prekių, prekių importui nereikalingi leidimai ir pan. bei nenorima pasinaudoti importo mokesčių lengvatomis. 

Išsiunčiau prekę į ne ES šalį, tačiau pirkėjas prekę grąžino. Ar reikės mokėti mokesčius?

Tokiu atveju galimi du scenarijai, priklausantys nuo to, ar gavėjas siuntą atsiėmė, ar grąžino jos neatsiėmęs.

 • Kai gavėjas neatsiima siuntos ir ji grįžta atgal į Lietuvą, siuntos deklaruoti nereikės ir ji nebus apmokestinama.
 • Kai gavėjas atsiima siuntą ir po to nusprendžia ją grąžinti, išsiųsdamas siuntą atgal, jis turės užpildyti pašto muitinės deklaraciją, nurodyti, kad siuntoje siunčiama grąžinama prekė. Tokiu būdu sugrįžusiai prekei (-ėms), atlikus reikiamas muitinės procedūras, gali būti taikomos atleidimo nuo importo mokesčių lengvata. Norint pasinaudoti šia lengvata, reikalinga forminti standartinę importo deklaraciją (jos forminimo įkainis, kai paslaugą teikia Lietuvos paštas, yra nuo 30 Eur), klientui reikia turėti ir deklarantui pateikti savo EORI kodą.
Ar apmokestinamos dovanos?

Neapmokestinamomis dovanomis laikomos siuntos, be jokio atlygio siunčiamos privataus asmens kitam privačiam asmeniui.

Atsiunčiamos dovanoms (ne)apmokestinimo sąlygos išlieka tokios: siuntos su dovanomis apmokestintos importo PVM, jeigu jų vertė viršija 45 Eur, kartu ir importo muitu, jei siuntos vertė viršija 150 Eur.

Svarbu: net jeigu dovana nėra apmokestinama, ją vis tiek reikia deklaruoti muitinėje. Dėl šios priežasties siuntos-dovanos vertę muitinei nurodyti yra būtina, nulinės vertės nėra galimos. Pateikiant informaciją deklaravimui, rekomenduojama pastabų laukelyje palikti pastebėjimą, kad tai yra privačiam asmens kito privataus asmens neatlygintinai siųsta siunta (dovana). Už dovanos deklaravimą taikomas 6,99 Eur Lietuvos pašto tarpininkavimo mokestis.

Atkreipiame dėmesį, kad iš el. parduotuvės siunčiama prekė negali būti laikoma dovana, net jeigu ji apmokėta ne gavėjo. Siunta laikoma neapmokestinama dovana tik tada, kai fizinis asmuo siunčia kitam fiziniam asmeniui.

Daugiau apie dovanų deklaravimą rasite čia: https://www.post.lt/deklaruoti-dovana

Kaip galiu pasinaudoti lengvatiniu importo PVM tarifu?

Įprastai deklaruojant iš ne ES šalių atvykusias prekes iki 150 eurų vertės, pildoma standartinė mažos vertės siuntų deklaracija, už kurios įforminimą taikomas Lietuvos pašto tarpininkavimo mokestis – 6,99 Eur, o jei vertė didesnė nei 150 eurų – pildoma standartinė muitinės deklaracija, už kurios įforminimą taikomas Lietuvos pašto tarpininkavimo mokestis – 30 Eur. Forminant mažos vertės siuntų deklaraciją visais atvejais taikomas standartinis importo PVM tarifas – 21 proc.

Lengvatinis importo PVM tarifas gali būti taikomas iš ne ES šalių atsiunčiamoms knygoms, vaistams, neįgaliųjų priemonėms ir kitoms prekėms. Daugiau informacijos apie tai rasite čia.

Norint pasinaudoti lengvatiniu PVM tarifu ar atleidimo nuo importo PVM lengvata, nepriklausomai nuo siuntoje esančių prekių vertės, turi būti pildoma standartinė muitinės deklaracija, už kurios įforminimą (kai deklaruojama per Lietuvos paštą) taikomas 30 Eur tarpininkavimo mokestis. Norėdami pasinaudoti mokestine lengvata, teikdami duomenis deklaravimui www.post.lt/deklaravimas, pasirinkite siuntos tipą „Kita“ ir laukelyje „Papildoma informacija“ nurodykite, kad norite pasinaudoti lengvatiniu importo PVM tarifu.DUOMENŲ DEKLARACIJAI PATEIKIMAS

Į ką ypač svarbu atkreipti dėmesį?

Deklaravimo procesas nėra sudėtingas, tačiau reikalauja atidumo. Dalinamės dažniausiai pasitaikančiomis klaidomis, kurių reikėtų stengtis išvengti siekiant, kad siunta kuo sklandžiau praeitų deklaravimo procesą ir greičiau pasiektų gavėją.

 • Deklaruojant siuntą svarbu įvesti pilną, realų deklaraciją pateikiančio asmens vardą ir pavardę. Tik taip esant poreikiui koreguoti deklaracijos duomenis galėsime Jus identifikuoti ir išspręsti situaciją.
 • Atidžiai pasirinkite deklaravimo būdą. Duomenis apie siuntos turinį reikia pateikti tik pasirinkus deklaruoti per Lietuvos paštą.
 • Ypač svarbu pasirinkti tinkamą siuntos tipą: ar siuntoje pirktos prekės, ar dovana, ar grąžinamos prekės, ar kita. Atkreipiame dėmesį, kad siuntos tipą „Kita“ apima šie pavyzdžiai – prekių mainai, siunčiami prekių pavyzdžiai, nuomojamos prekės, prekės, siunčiamos dėl garantinio pakeitimo ir pan.
 • Kadangi mokesčiai skaičiuojami nuo bendros (prekių ir siuntimo išlaidų) vertės, svarbu nesuklysti ir eilutėje „Siuntimo išlaidos“ nurodyti tik siuntimo išlaidų vertę. Jei siuntimo išlaidos yra įskaičiuotos į prekės vertę, t. y. nėra atskirai išskirtos, tuomet minėtoje eilutėje nurodykite 0. Taip pat atkreipkite dėmesį pasirinkdami tinkamą valiutą.
 • Pasirinkite kuo tinkamesnę kategoriją ir ją atitinkantį aprašymą. Jei nerandate savo prekę atitinkančios kategorijos – pasirinkite „Kita“. Pasirinkus prekės kategoriją „Kita“ labai svarbu papildomame informacijos laukelyje tiksliai aprašyti siunčiamą prekę.
 • Skirtingų rūšių prekes būtina formoje pridėti kaip skirtingas prekes (t. y. prekė nr. 1, prekė nr. 2 ir t. t.).
 • Muitinės reikalavimu visada būtina pateikti papildomą informaciją, t. y. prisegti prekės kainą ir apmokėjimą, grąžinimą ar kitas priežastis įrodančius dokumentus. Dovanos atveju tinka siuntėjo laisva forma parašytas patvirtinimas, kad tai yra dovana.
 • Pasirinkus siuntos tipą „Kita“ arba prekės kategoriją „Prekė, kurios nėra sąraše“, būtina lauke „Papildoma informacija“ nurodyti kitą siuntos tipą ir kuo išsamesnį prekės aprašymą.
Ar galiu iš anksto atsisakyti Lietuvos pašto paslaugų?

Deja, iš anksto to padaryti negalima. Tai galima padaryti siuntai atvykus. Gavus pranešimą apie gautą ir būtiną deklaruoti siuntą, šiame Lietuvos pašto puslapyje reikės pasirinkti norimą siuntos deklaravimo ir apmokėjimo būdą – tai darysite savarankiškai (per LR muitinės platformą ar kitą tarpininką) ar per Lietuvos paštą. Norint atsisakyti Lietuvos pašto, kaip deklaravimo tarpininko, paslaugų, reikia pasirinkti savarankišką deklaravimo būdą. 

Jeigu siuntai atvykus į Lietuvą per 14 dienų nepasirinksite deklaravimo būdo, siunta bus grąžinta siuntėjui.

Kodėl teikiant duomenis deklaracijai informaciją reikia tikslinti kelis kartus?

Deklaruojant siuntą ypač svarbu iškart pateikti visą realią ir tinkamą informaciją apie siuntą, t. y. ar tai dovana, ar ne, kokia tiksli vertė ir pan. Jei informacija yra netiksli ar jos trūksta, negalime perduoti deklaracijos muitinei ir privalome prašyti informaciją patikslinti.

Kas yra EORI kodas?

EORI (Ekonominės veiklos vykdytojų registracijos ir identifikavimo kodas) yra unikalus kodas, kurį ekonominės veiklos vykdytojams ir kitiems asmenims suteikia ES valstybės narės muitinė. EORI kodas naudojamas identifikuoti asmenį tvarkant reikalus su muitine, pavyzdžiui, deklaruojant siuntą iš trečiosios šalies. Privatiems klientams šis kodas reikalingas, kai norima siuntą deklaruoti savarankiškai arba kai ji deklaruojama per Lietuvos paštą ir siuntos vertė yra didesnė nei 1000 eurų.

Nuo 2023 m. birželio 1 d. juridiniai asmenys, atlikdami muitinės formalumus ir pasirinkę deklaruoti siuntą per Lietuvos paštą, visais atvejais privalo gauti jiems unikalų EORI kodą ir pateikti jį post.lt pildomoje deklaravimo formoje. Neturint EORI kodo nėra galimybės pateikti deklaravimo duomenų.

Norint gauti EORI kodą, pirmiausia reikia užsiregistruoti LR muitinės elektroninių paslaugų gavėjais Bendro naudotojų valdymo portale (BAP) ir patvirtinti savo tapatybę. Tuomet naudojantis Muitinės leidimų sistema (MLS) reikėtų pateikti prašymą EORI kodui gauti (reikia nepamiršti prisegti dokumentų, būtina prisegti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją). Atsakymas dėl EORI kodo suteikimo gaunamas MLS.

Daugiau informacijos galite rasti LR muitinės puslapyje.

Ar reikia deklaruoti dovanas?

Taip, net jeigu dovana nėra apmokestinama, ją vis tiek reikia deklaruoti muitinėje.

Neapmokestinamomis dovanomis laikomos siuntos, be jokio atlygio siunčiamos privataus asmens kitam privačiam asmeniui. Atkreipiame dėmesį, kad iš el. parduotuvės siunčiama prekė negali būti laikoma dovana, net jeigu ji apmokėta ne gavėjo. Siunta laikoma neapmokestinama dovana tik tada, kai fizinis asmuo siunčia kitam fiziniam asmeniui.

Svarbu: deklaruojant dovanos vertę muitinei nurodyti yra būtina, nulinės vertės nėra galimos. Pateikiant informaciją deklaravimui, rekomenduojama pastabų laukelyje palikti pastebėjimą, kad tai yra privačiam asmens kito privataus asmens neatlygintinai siųsta siunta (dovana). Už dovanos deklaravimą taikomas 6,99 eurų Lietuvos pašto tarpininkavimo mokestis.

Daugiau apie dovanų deklaravimą rasite čia: https://www.post.lt/deklaruoti-dovana

Ką daryti, jeigu nežinau siuntos svorio?

Galiojantys teisės aktai numato, kad norint pateikti deklaraciją muitinei, būtina nurodyti siuntos svorį. Jei nežinote tikslaus siuntos svorio, reikėtų kreiptis į prekės siuntėją su prašymu jį patikslinti. Nesant galimybės svorį pasitikslinti, reikėtų įrašyti apytikslį svorį. Atkreipiame dėmesį, kad svorio informacija neturi įtakos apskaičiuojamiems mokesčiams.

Ką daryti, jeigu nerandu savo prekės kategorijos?

Jei pateikdami informaciją deklaracijai apie savo prekę ar gautą daiktą tarp kategorijų nerandate Jums tinkančios, siūlome pasirinkti kategoriją „kita“.

Kaip deklaruoti grąžinamas prekes?

Jei iš ne Europos Sąjungos šalių gaunamos grąžinamos prekės, norint pasinaudoti atleidimo nuo importo mokesčių lengvata, nepriklausomai nuo siuntoje esančių prekių vertės, turi būti pildoma standartinė muitinės deklaracija, už kurios įforminimą taikomas Lietuvos pašto tarpininkavimo mokestis – 30 Eur.

Jeigu nenorite pasinaudoti atleidimo nuo mokesčių galimybe, teikite duomenis mažos vertės deklaracijai (siuntoms iki 150 Eur vertės) – tokiu atveju prekėms bus taikomas standartinis importo PVM mokestis (21 proc.), o tarpininkavimo mokestis kainuos 6,99 Eur. Savo pasirinkimą įvardinkite pildydami duomenis deklaravimui per www.post.lt/deklaravimas laukelyje „Papildoma informacija“.

Nors PVM sumokėjau pirkimo metu, gavau pranešimą, kad siunta neapmokėta ir turi būti deklaruojama įprasta tvarka. Kodėl taip yra?

Tai gali lemti skirtingos priežastys: siunta atkeliavo be sisteminio požymio apie PVM apmokėjimą (plačiau apie tai dalyje „Mokesčių apmokėjimas“), pateikus deklaraciją LR muitinei, paaiškėjo, kad IOSS kodas nėra validus (šis kodas įrodo, kad PVM sumokėtas pirkimo metu), galbūt prekė yra akcizinė, pavyzdžiui, kvepalai – joms negali būti taikoma greitoji deklaravimo procedūra, galbūt siunčiamo daikto vertė yra didesnė nei 150 Eur. Kiekvienas atvejis individualus, tad norint sužinoti tikrąją priežastį, reikėtų kreiptis į mūsų konsultantus.

Tokiu atveju, kai siunta pripažinta kaip neatitinkanti iš anksto apmokėtos siuntos požymių, jai taikoma įprasta deklaravimo tvarka – gavėjas www.post.lt/deklaravimas turi pasirinkti deklaravimo būdą ir pateikti deklaravimui reikalingus duomenis.

Matau, kad siunta jau Lietuvoje, bet negaunu informacijos apie jos deklaravimo eigą. Ką turėčiau daryti?

Greičiausiai siunta dar nepasiekė Lietuvos. Rekomenduojame siuntas sekti oficialiose paštų platformose, kuriose matomi faktiniai duomenys. Lietuvos pašto siuntų sekimo platformoje siunta matoma tik tada, kai siunta pasiekia Lietuvos pašto logistikos centrą. Jei apie jūsų siuntą įrašų nėra, vadinasi, siunta dar pakeliui. Daugiau informacijos apie siuntos kelionės sekimą galite rasti čia.

Kiek laiko gali užtrukti deklaravimo procesas?

Nuo to momento, kai siunta pasiekia Lietuvos pašto logistikos centrą, siuntų iš trečiųjų šalių apdorojimas ir įprastu metu dėl muitinės bei kitų procedūrų vyksta iki 3 savaičių. Po mokestinės lengvatos panaikinimo deklaruojamų siuntų kiekiui išaugus tūkstančiais, procesas gali būti ir ilgesnis.

Svarbu pabrėžti, kad proceso sklandumas priklauso ne tik nuo Lietuvos pašto, tačiau ir kitų veiksnių:

 • tikslaus gavėjo duomenų apie siuntą pateikimo, taip pat nurodytų kontaktinių duomenų (ypač svabus bus mob. tel. nr.);
 • ar trečiųjų šalių el. parduotuvės dalyvauja specialiose schemose, kurios importo mokesčius leidžia sumokėti pirkimo metu;
 • taip pat itin svarbus LR muitinės darbas.MOKESČIŲ APMOKĖJIMAS

Kodėl Lietuvos paštas prašo apmokėti mokesčius?

Lietuvos paštas yra atsakingas už siuntų iš ne ES šalių tinkamą apmokestinimą įgyvendinant Europos Sąjungos Tarybos nutarimą. Lietuvos paštas atlieka tarpininko vaidmenį tarp siuntėjo, gavėjo ir muitinės ir yra įpareigotas rūpintis, kad visos siuntos būtų tinkamai deklaruotos bei apmokestintos. Pagal numatytą tvarką, Lietuvos paštas pats nenustato importo mokesčių – jie numatyti įstatymuose. Lietuvos paštas surenka iš klientų muitinės apskaičiuotas mokėtinas importo mokesčių sumas ir nustatytais terminais atsiskaito su muitine.

Kaip galiu apmokėti mokesčius per Lietuvos pašto savitarną?

Lietuvos pašto savitarna pasiekiama adresu www.lpexpress.lt. Gavus pranešimą apie reikiamus apmokėti mokesčius, nukreipiama būtent į šį puslapį. Jeigu siunta deklaruojama per Lietuvos paštą, čia apmokami tiek importo, tiek tarpininkavimo mokestis. Jeigu pasirenkamas savarankiškas deklaravimas, čia apmokamas tik siuntos administravimo mokestis. 

Atkreipiame dėmesį, tik apmokėjus Lietuvos pašto mokesčius siunta bus perduota pristatymui. Apskaičiuotus mokesčius reikia sumokėti per 7 dienas, kitu atveju siunta bus grąžinta siuntėjui.

Pirkimo metu sumokėjau PVM, tačiau prašoma jį sumokėti dar kartą. Kodėl?

Pasitaiko atvejų, kai į Lietuvą atvyksta be importo PVM apmokėjimą patvirtinančių duomenų (IOSS kodo). Neturint šios informacijos, deklaruojant siuntą gavėjai prašomi sumokėti už tokią siuntą mokesčius, nors tai jau buvo padarę pirkimo metu. Su šiais sutrikimais susiduria ir kitų ES šalių pašto operatoriai.

Specialus kodas gali būti perduotas tik sistemiškai: pirkimo metu el. platforma sukuria minėta IOSS kodą, kurį perduoda pašto operatoriui, per kurį siunta keliauja, o jis – gavėjo paštui. Kai kurie prekybininkai minėtą kodą nurodo prekės sąskaitoje, tuomet klientai bando jį perduoti Lietuvos paštui, tačiau tokiu būdu perduotas kodas pagal galiojantį reguliavimą nėra tinkamas deklaravimo ir išmuitinimo procedūroms – jį sistemiškai privalo perduoti siuntėjas.

Gavėjai, susidūrę su tokia situacija, kol ji bus išspręsta, turi kelias galimybes: atsisakyti siuntos arba sumokėti Lietuvoje priskaičiuotus mokesčius, o tada kreiptis į pardavėją dėl PVM, sumokėto prekės pirkimo metu, susigrąžinimo.

Atkreipiame dėmesį, kad didžioji dalis siuntėjų informaciją pateikia tvarkingai ir pirkimo metu sumokėjus mokesčius daugiau nieko nereikia daryti ir papildomai mokėti mokesčių nereikia. Siuntai atvykus deklaravimu pasirūpiname mes ir pristatome siuntą Jums kaip įmanoma greičiau.

Importo PVM sumokėjau du kartus. Kaip galiu susigrąžinti pinigus?

Dėl PVM permokos (prekės pirkimo metu sumokėtų mokesčių) reikėtų kreiptis į prekės pardavėją su įrodymais, kad importo mokesčius sumokėjote ir Lietuvoje. Lietuvos paštas išduoda tai patvirtinantį dokumentą. Norint jį gauti, reikia kreiptis į Lietuvos pašto konsultantus el. paštu info@post.lt arba asmenine žinute socialiniame tinkle „Facebook“.

Gavau patvirtinimą, kad siunta sėkmingai deklaruota, bet jos negaunu. Ką daryti?

Sėkmingai muitinėje deklaruotos siuntos, apmokėjus visus mokesčius (tiek importo, tiek Lietuvos pašto), iš karto perduodamos pristatymui. Jeigu sumokėjote visus mokesčius, tačiau nesulaukiate siuntos, kviečiame susisiekti telefonu 1842, el. paštu info@post.lt arba asmenine žinute socialiniame tinkle „Facebook“ – padėsime išsiaiškinti situaciją.

Kur galiu rasti sąskaitą faktūrą už tarpininkavimo mokestį ir duomenis apie sumokėtus importo mokesčius?

Sąskaitą faktūrą už Lietuvos paštui sumokėtą tarpininkavimo mokestį galite rasti prisijungę prie savo paskyros savitarnoje. Lietuvos paštas, netiesiogiai atstovaudamas tarptautinių pašto siuntų gavėjams, teikia muitinės deklaracijas, surenka LR Muitinei mokamus mokesčius iš tarptautinių pašto siuntų gavėjų ir šiuos mokesčius perveda į LR Muitinės sąskaitą. Atkreipiame dėmesį, kad nei Lietuvos paštas, nei LR muitinė sąskaitų faktūrų už mokesčių sumokėjimą neišduoda. Lietuvos pašto formuojamose sąskaitose faktūrose atskira eilute (pastabos forma) pateikiamas sumokėtų importo mokesčių sąrašas ir jų sumos. Jeigu šios informacijos, pagrįsti sumokėtiems mokesčiams, klientui nepakanka, rekomenduojame kreiptis dėl detalaus deklaracijos duomenų išrašo pateikimo į LR Muitinės informacinių sistemų centrą.

Kad informacija apie sumokėtus tarpininkavimo ir importo mokesčius būtų matoma paprasčiau, šiuo metu Lietuvos paštas vysto siuntų deklaravimo sistemos funkcionalumą, leisiantį suformuoti mažos vertės deklaraciją atitinkančio dokumento duomenų išrašo formą – bus pateikiama klientams savitarnos sistemoje kartu su sąskaita faktūra. Artimiausiu metu įgyvendinus šį pakeitimą, klientai turės galimybę matyti detalią informaciją apie sumokėtus importo mokesčius.SIUNTOS ATSISAKYMAS / GRĄŽINIMAS

Ar galiu atsisakyti siuntos, t. y. grąžinti jos neatsiimant?

Tokiu atveju siuntai atvykus tiesiog nieko nedarykite ir siunta po 14 dienų, pasibaigus saugojimo terminui, bus grąžinta siuntėjui.

Atsiėmiau gautą prekę, bet noriu ją grąžinti. Ar galiu susigrąžinti sumokėtus mokesčius?

Tuo atveju, kai importo mokesčiai jau sumokėti ir siunta atsiimta, norint grąžinti prekę atgal siuntėjui į ne ES šalį, ją reikėtų siųsti kaip ir bet kurią siuntą į ne ES šalį, užpildant pašto muitinės deklaraciją. Svarbu: pastabose pažymėti, kad siuntoje siunčiama grąžinama prekė. Tokiu būdu sugrįžusiai prekei (-ėms) gavėjo šalyje gali būti taikomos atleidimo nuo importo mokesčių lengvatos.

Norint susigrąžinti sumokėtus importo mokesčius, reikėtų LR muitinei pateikti prašymą, kartu prisegti ir prekės įsigijimo ir grąžinimo, mokesčių sumokėjimo faktus įrodančius dokumentus. Šį prašymą reikėtų pateikti tik tada, kai netikusią prekę išsiųsite atgal siuntėjui.

Susigrąžinti Lietuvos paštui sumokėto tarpininkavimo ar siuntos administravimo mokesčio, deja, nebus galima, nes paslaugos jau pilnai suteiktos.BENDRA INFORMACIJA

Kodėl panaikinta PVM lengvata?

Tai yra Europos Sąjungos Tarybos priimtas sprendimas, įgyvendinamas visos Europos Sąjungos (ES) mastu. Priimami pokyčiai galioja visose ES valstybėse – nuo 2021 m. liepos 1 d. importo PVM taikomas visoms prekėms, atvykusioms iš ne ES šalių.

Remiantis Europos Sąjungos Tarybos aiškinimu, pagrindinė pokyčio priežastis – sąžiningos konkurencijos tarp ES ir kitų šalių prekybininkų skatinimas. Vartotojai į ES iš kitų šalių iki 2021 m. liepos mėn. galėjo importuoti prekes be PVM, jei neviršijama 22 eurų riba, o perkant ES viduje tokios nustatytos ribos nėra – prekės PVM apmokestinamos jau nuo pirmo euro ir lemia didesnę kainą pirkėjui. Panaikinus PVM lengvatą mažavertėms siuntoms iš ne ES šalių visiems pasaulio prekybininkams įsigalioja vienodos sąlygos.

Nuo kada įsigaliojo pokyčiai?

Nauji teisės aktai įsigaliojo nuo 2021 m. liepos 1 d.

Kas yra trečiosios šalys?

Trečiosiomis šalimis laikomos visos šalys, kurios nėra Europos Sąjungos (ES) narės. Šiuo metu ES jungia 27 valstybes. Pilną jų sąrašą galima rasti čia.

Visos kitos šalys laikomos trečiosiomis šalimis. Tarp pagrindinių šalių, iš kurių į Lietuvą atkeliauja daugiausiai siuntų yra: Kinija, Jungtinė Karalystė, Šveicarija, Singapūras, Norvegija, Baltarusija, Rusija, Ukraina, Turkija, JAV, Japonija.

Ar ši tvarka galioja tik per Lietuvos paštą siunčiamoms siuntoms?

Ne, nauja deklaravimo ir apmokestinimo tvarka nuo 2021 m. liepos 1 dienos įsigaliojo visoje ES.
Tarp paslaugų tiekėjų (vežėjų) skiriasi tik papildomų paslaugų – tarpininkavimo, siuntos administravimo – įkainiai. Juos kiekvienas paslaugų tiekėjas nustato pats.